kıl dönmesi tedavi edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmediği Taktirde Ne Gibi Sorunlar Oluşur?

kıl dönmesi tedavi edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kıl dönmesi rahatsızlığın başlangıcı kuyruk sokumunda oluşan bir delik ile başlar giriş deliği olarak adlandırılır bunu hastalığın vücuda girişi olarak tanımlayabiliriz çünkü bu belirtiler önlemi alınmazsa kıl dönmesi birden fazla alanda olabilir. Kıl dönmesi ufak belirtiler ile kendisini göstermekte olsa bile genelde hastalar ilk safhada sivilce benzeri belirtilerin üzerinde durmazlar ancak her hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesinde de erken teşhis önemlidir.

Kıl dönmesi tedavisinin aksatılarak uzatıldığı hastalarda hastalığın artarak ilerlediğine ve tedavisinin daha güç duruma geldiği çoğu hasta da görülmektedir.

Tedavi altına alınmayan kıl dönmeleri belirtilerini arttırdığı gibi rahatsızlığın bulunduğu alan genişler, giriş delikleri artarak apseler iltihapları akıntılara yol açar. Her hastalık gibi kıl dönmesini de zamanında fark edilip hızlı bir şekilde tedavi altına alınmalıdır.

Op. Dr. Orçun Oral Şentürk’ün “kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur?” sorusu için verdiği cevap;

Kuyruk sokumunda abse ve akıntılar eksik olmaz. İkide bir ağrılı abseler nüks eder. Hastalık sağa sola genişler, bölge köstebek yuvasına dönüşür. Yani; dermal epitel denilen deri hücreleri, kılları peşinden kıl kesesinin ve deliklerin içine girip yeni yeni tüneller veya labirentler oluşturur; daha çok yatay, nadiren dikey yönde, çok yönlü olarak deri dokusu içinde ilerler. Labirentler içine giren kıl sayısı da, tahriş de artar; hastalık durmadan genişler, pek çok delikten zuhur eden pis kokulu akıntılar dayanılmaz olur. Yıllarca süren kronik, iltihabi akıntılar, nihayette, epidermoid kanser geliştirebilir. Veya hastalık, nadiren de olsa derinleşerek kalın bağırsak, rektum ve mesane içine ilerleyebilir, hatta mesane kanserine dahi yol açabilir. Haliyle bu durumda tedavi zorlaşır ve olaya multidisipliner yaklaşmak gerekir.

 

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesinin belirtileri küçük bir çukur, büyük ağrı yapan kitle veya yüksek ağrılı iltihaplı apse gibi değişiklik gösterebilir. Kuyruk sokumundaki rahatsızlık ileri boyutlarda enfeksiyonun kuvvetinden iltihap akıntıları gibi sonuçlar doğurabilir. Daha ileri seviyede ise hasta da halsizlik bulantı ve yüksek ateş gibi belirtiler gösterebilir.

Kıl Dönmesi Neden Oluşur ve Nasıl Engellenir?

Kıl dönmesi rahatsızlığının temel kaynağı kıl ve tüylerdir. Vücuttaki kıllar sürekli olarak yenilendiğinden özellikler saçlarımız gözle görülür olmasa da her gün yenilenmektedir. Ve temizlik eksikliği ve oturma şeklimiz başta olmak üzere çeşitli nedenlerle vücudumuzdan dökülen kıl ve tüyler kuyruk sokumu bölgesinde cilt altına girerek hastalığa yol açar. Hastalıga yol açacak temizlik noksanlığı ve oturma tarzını düzeltip kıl dönmesi rahatsızlığına engel olunabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir