Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Cilt altı kıl yuvası olan kıl dönmesi hastalığının diğer adları da Dermoid KistPilonidal Sinüs’tür. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, labirentler açması, peşinden labirentlere giren bakterin de katkısı ile etrafı iltihaplandırması; cerahatlı veya kanlı, pis kokulu akıntılar ve abseler oluşturmasıdır.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Sert büro koltuklarında ve bilgisayar başında, özellikle kaykılık pozisyonda uzun süre oturanlarda veya uzun süre jip sürenlerde veya uzun süre otobüs yolculukları yapanlarda daha sık olur. Kıl dönmesi 16 ila 30 yaş arası kıllı ve gürbüz, genç erkeklerde, nadiren de genç bayanlarda oluşur.

Kimlerde, Nerede ve Nasıl Oluşur?

Oluş şekline gelince; kıllar yılan derisindeki gibi yivli veya pullu olup, dar ve sıkışık veya sürtünmeli ortamlarda kıpırdandıkça tek yönde ilerler. Saç telini iki parmak ile tutup hafifçe ovuşturunca bu hareketi açıkça görmek mümkündür. Benzer şekilde iki kaba et arasındaki herhangi bir serbest kıl, sürtünme, itelenme ve dönme mekaniği ile oluğun dibine doğru hareket eder. Hiperkeratoz ve aşırı terleme nedeni ile genişlemiş bir ter bezi ağzından deri içine girebilir, peşinden başka bir kıl geçebilir. Giderek bu minik ağız, kılların minik zorlaması ile genişler, deri hücreleri ter bezinin ve deliğin içine doğru yürür ve deliklerin iç yüzeyi cilt epiteli ile döşenerek minik bir tünel oluşur ve peşpeşe kılların buraya girmesi kolaylaşır. Uzun saç kılları bile girebilir. Bazan bir kaç kıl girdikten sonra tünel girişi iyileşip kapanabilir. Ama tünel içindeki kılların ve bakterilerin cilt altında derinlere doğru ilerlemesi ve iltihaplanmalar devam eder. Günün birinde mutlaka abseleşme ve fistülleşme olur. Fistül ağızlarının % 78’i oluğun sol kenarında ve % 82’si kıl giriş deliklerinin yukarı tarafında yer alır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir

%99 olarak kuyruk sokumunda görülen kıl dönmesinin belirtileri, hastanın kuyruk sokumu bölgesindeki delikleri farketmesi mümkün olmadığı için daha çok doktora apse, ağrı veya akıntı sebebiyle başvurduktan sonra ortaya çıkar. Muayene ettiğimizde de kuyruk sokumu bölgesinde kıl dönmesine ait o bölgede delikler görmekteyiz ama daha çok şikayet için gelenler apse, akıntı veya ağrı şikayetiyle gelmektedirler. Kıl dönmesi belirtileri hakkında detaylı yazımız için buraya tıklayın.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi tedavisi için ilk olarak hasta muayene edildiğinde apse mevcutsa mutlaka apsenin boşaltılması ve ilaç tedavisiyle tedavi edilmesi gerekmektedir. Daha sonra ancak 3 hafta sonra veya 1 ay sonra hastaya gerekli tedavi yapılabilir. Eğer hasta apseli ortamda gelmediyse, direk kıl dönmesiyle geldiyse o zaman elimizde iki seçenek var. Bunlar ameliyatlı yöntemler ve ameliyatsız yöntemler. Ameliyatlı veya ameliyatsız kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?