Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kıl dönmesi eğer hasta apseyle geldiyse mutlaka apsenin boşaltılması ve ilaç tedavisiyle tedavi edilmesi lazım. Daha sonra ancak 3 hafta sonra veya 1 ay sonra hastaya gerekli tedavisini yaparız. Eğer hasta apseli ortamda gelmediyse, direk kıl dönmesiyle geldiyse o zaman elimizde iki seçenek var. Bunlar ameliyatlı yöntemler ve ameliyatsız yöntemler.

Ameliyat ile Kıl Dönmesi Tedavisi Yöntemleri

Ameliyatlı yöntemler içerisinde üç dört tane seçeneğimiz var. Bunlardan birincisi primer kapama dediğimiz, tamamen kapatma ki burada  herhangi bir doku arada  bırakmadan direk dikiş atarak yaptığımız ameliyat. Bunun avantajı pansumanları erken biter, dikişler erken alınır ama tekrar etme oranları diğer ameliyatlara göre biraz daha fazladır. İkinci yöntem olan açık bırakma yöntemi ise daha çok büyük vakalarda yaptığımız tekrar etme şansı biraz daha az olan, fakat pansuman süreleri biraz daha uzun süren yöntemlerdir. Orta bölge çıkartıldıktan sonra dikiş atılmadan açık bırakılır. Bir üçüncü yöntem flip kaydırma olarak da bilinen veya halk arasında et kaydırma yöntemi olarak da bilinen yöntem. O bölgedeki doku çıkartıldıktan sonra, kenardan bir kalça et dokusu boşaltılan bölgeye doğru aktarım yapılır ve dolayısıyla hastada “Z” tarzında bir iz kalır. Bunun ötesinde karidaks dediğimiz son dönemlerde de yapılmaya fazla başlanan bir yöntem mevcuttur.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Onun dışında geriye kalan tabiki ameliyatsız yöntemimiz mevcut, ameliyat dışında. Ameliyatsız tedavi yöntemleri de kendi içerisinde farklılık gösteriyor. Bunlardan bir tanesi fenol yöntemi ve gümüş nitrat yöntemi. Gümüş nitrat artık çok fazla uygulanmamakla birlikte kristalize fenol dediğimiz yöntemde, kıl dönmesinde ameliyat kadar başarılı sonuçları bildirilmiş bir yöntemdir. Bu iki yöntem dışında bir de mikrosinüs cerrahi dediğimiz, yine bazı hekimler tarafından uygulanan, yanlızca deliklerin arasının açılmasıyla yapılan ufak bir cerrahi söz konusudur. Bu da uygun olan vakalarda hekimlerimizin tercih edebildiği bir yöntemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir