Kıl Dönmesi ile Kıl Batması Arasındaki Fark

kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki fark nedir

Kıl Dönmesi ile Kıl Batması Arasındaki Fark

Kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki en belirgin fark kıl batması kadınlarda bacaklarda ve erkeklerde tıraş olunan bölgeler görülen bir fiziksel olaydır. Oysa kıl dönmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda %95 oranından kuyruk sokumu ve nadiren de olsa göbek bölgesinde görülen bir hastalıktır.

Bacakta görülen kıl batması sebep olarak kılların kökten alınması neticesinde yeni gelişen kılların yolunu bulamayarak cilt altında gelişmesi ve büyümesi durumudur. Bu kıl batması bacakta sivilceye neden olup cilt yüzeyine çıkana kadar sivilceyi büyütme ve yumuşatma akabinde patlatma gibi fiziksel ve kimyasal işlemleri yapar.

Kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki temel 5 fark;

 • Kıl batması erkeklerde tıraş bölgelerinde ( yüz, koltuk altı, etek altı, ) kadınlarda ağda yapılan bacak bölgelerinde görülür.
 • Kıl dönmesi hem erkek hem de bayanlarda özellikle %95 oranında kuyruk sokumunda ve nadiren de olsa göbek bölgesinde görülür.
 • Kıl dönmesi uzman müdahalesi gerektiren büyük bir sorun olup kıl batması bazı özel yöntemler, temizlik ve kişisel bakım ile geçen bir problemdir.
 • Kıl dönmesi kişinin hayatını etkilerken kıl batması çok fazla problem oluşturmaz.
 • Kıl dönmesi temizlik ve saç bakımını az yapan kişilerde sıkça görülürken kıl batması ağda ve tıraş yapan tüm erkek ve bayanlarda görülür.

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi tedavi yöntemleri ve ameliyatsız tedavi yöntemi hakkında bilgi almak için ı

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi (Kristalize Fenol Yöntemi ile) hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kıl dönmesi cildin alt kısmında büyüyen ve büyüdükçe incelerek saç ve vücut kılı haline gelen bir durumdur. Ayrıca saçlardan dökülen kılların sırt bölgesinde kuyruk sokumundan giriş deliği oluşturarak cilt altına kaçması da denilebilir.

Bir sağlıklı bireyde 150–200 bin arası saç teli bulunmakta olup 2–10 yıl arasında kendisini yenilemektedir. Ayrıca günlük olarak normal kişilerde 80–100 adet saç kılı dökülür. Bu kıllar temizliğine dikkat etmeyen bireylerde kuyruk sokumuna ve buradan da cilt altına gidebilir. Banyo yapmak ve az oturma bu açıdan önemlidir.

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Kıl dönmesi, tıpta Pilonidan Sinus olarak adlandırılan bir hastalık olup tedavi yönteminde uzman müdahalesi gereklidir. Kıllarla birlikte kılları saran kapsüllerde alınmakta ve kuyruk sokumunda küçük delikle meydana gelmektedir. Zira kılın giriş ve çıkış noktası farklı olup bu zar alınmazsa yeni kıllar ile daha büyük kıl dönmesi sorunları ortaya çıkarır.

Kıl Batması Nasıl Oluşur?

Kıl batması özellikle bayanlarda bacaklarına uyguladıkları ağda nedeni ile çok daha fazla görülür. Ağda kılları kökünden alarak yeni çıkacak kıllarında yolunu kapatmaktadır. Bu yeni kılların kadınların bacaklarında batık oluşmasına neden olur. Ayrıca bacakların yanı sıra hem bayanlarda hem de erkeklerde kıl batması koltuk altlarında da meydana gelebilir.

kıl batması nasıl engellenir

Kıl Batması Nasıl Engellenir?

 • Ağda yapılan bacak kısmına zeytinyağı veya gül yağı ile hafif masajlar yapılmalıdır. Bu cildi yumuşatacak ve kılların yolunu bulmasını sağlayacaktır.
 • Kılların ağda yapılması aşamasında çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Zira uzun kıllar kökten çıkmayıp cilt altında kırılmalar yapabilir.
 • Vücudun tüm noktalarına nemlendiriciler kullanılabilir zira nemlendirici cildi yumuşatır.
 • Ağda sonrası tüy azaltan krem veya losyonların kullanılması tüyleri ve kılları güçlendirecektir.
 • Banyo yaparken ılık su ile kese yardımı alarak vücuda ve özellikle bacaklara masaj ve keseleme yapılmalıdır.
 • Elma suyu, limon suyu gibi faydalı ürünler ile suyu karıştırarak cilde masaj yapılması cilt köklerin zayıflatır ve kıl batmalarını engeller.
 • Cilde uygulanacak bazı farklı maskeler ile cilt gözenekleri açılır ve kılların büyümesi aşamasında daha rahat yol bulması sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir