Bacakta Kıl Dönmesi (Kıl Batması)

Kıl dönmesi hastalığı %99 oranında kalça kısmında, kuyruk sokumu dediğimiz bölgede olup, geri kalan %1’lik kısım ise göbek bölgesi ve saç kesimi yapan berberlerin ellerinde oluşan vakalardır. Bu çok sık rastlanan bir durum değildir. Bunun dışında görülen vakalar ise Pilonidal Sinus (kıl dönmesi) değil, aksine kıl batması problemi olduğunu bilmelisiniz.

Kıl Batması Neden Olur?

Konuya açıklık getirip sorunu anladığımıza göre dilerseniz birde bu kıl batması sorunu neden olur, hangi önlemleri almamız gerektiğini yine Op. Dr. Atilla KAYA’nın makalesinden aktaralım.

Ağda Kullanımı Riski Artırıyor?

Özellikle kadınlarda sık görülen kıl batmasının en büyük nedeni ağda ile kılların kökten alınması şeklindedir. Kökünden alınan kıllar yeniden çıkma aşamasında yolunu bulamayıp, batığa neden olmaktadır. Ağda gibi kökten almak yerine yüzeyden temizlemek sorunu çözecektir.

Sivilce Şeklinde Görünümü Olur?

Pilonidal Sinus ile kıl dönmesi arasındaki bir diğer fark ise büyük bir sivilce görünümünde olan kıl batması belli bir süreden sonra patlamasıdır. Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi ise sürekli ilerleyerek zamanla iltihap ve kötü kokulu akıntıya neden olmaktadır. Kıl batması sadece bacaklarda değil aynı zamanda koltuk altlarındada sıkça görülür.

Kıl Dönmesi ile Kıl batması Arasındaki 5 Fark

  • Kıl batması erkeklerde tıraş bölgelerinde ( yüz, koltuk altı, etek altı, ) kadınlarda ağda yapılan bacak bölgelerinde görülür.
  • Kıl dönmesi hem erkek hem de bayanlarda özellikle %95 oranında kuyruk sokumunda ve nadiren de olsa göbek bölgesinde görülür.
  • Kıl dönmesi uzman müdahalesi gerektiren büyük bir sorun olup kıl batması bazı özel yöntemler, temizlik ve kişisel bakım ile geçen bir problemdir.
  • Kıl dönmesi kişinin hayatını etkilerken kıl batması çok fazla problem oluşturmaz.
  • Kıl dönmesi temizlik ve saç bakımını az yapan kişilerde sıkça görülürken kıl batması ağda ve tıraş yapan tüm erkek ve bayanlarda görülür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir